• هستیم بر آن عهد که بستیم (سی تی اسکن شبانه روزی برای ارائه خدمات در این روزهای سخت فعال می باشد)

سی تی اسکن اسپیرال چیست کاربرد و هزینه ها

هزینه و سی تی اسکن اسپیرال طبق تعریف معاونت درمان با هزینه سی تی اسکن معمولی متفاوت بوده و در ناحیه های مختلف متفاوت است برای استعلام قیمت و هزینه کافیست نسخه خود را به شماره واتساپ مرکز تصویربرداری پزشکی کوثر ارسال نمایید .

شماره واتساپ 09024127733

سی تی اسکن اسپیرال

تعریف سی تی اسکن اسپیرال

با سلام مجدد خدمت بازدید کننده گرامی وب سایت

اینکه بخواهیم به صورت تخصصی سی تی اسکن اسپیرال را توضیح دهیم برای عموم مراجعین که قرار است این نوع تصویربرداری پزشکی را انجام دهند نیاز نیست.

زیر سی تی اسکن اسپیرال با سی تی اسکن معمولی در ساختار دستگاه هیچ تفاوتی ندارد و هر دو از یک نوع دستگاه استفاده می کنند و تفاوت این دو در سرعت انجام تصویربرداری و خروجی بسیار با کیفیت می باشد.

در سی‌تی‌اسكن اسپیرال به دلیل اسكن یکدست از ناحیه و داشتن اطلاعات از كل حجم ناحیه مورد نظر، بازسازی تصاویر را به نحو دقیق‌تری انجام داده و كیفیت تصاویر بالا و یکدست است.

در این مقاله به بررسی موارد زیر می پردازیم

  • آشنایی مختصر با تصویربرداری پزشکی سی تی اسکن
  • توضیح سی تی اسکن اسپیرال (تخصصی)
  • چه مواقعی سی تی اسکن اسپیرال درخواست می شود
  • نحوه انجام و آمادگی های لازم
  • نکات لازم جهت انجام

 

تصویربرداری پزشکی سی تی اسکن

تصویربرداری پزشکی ( Medical imaging) روش و فرایند مورد استفاده برای ایجاد تصاویری از بدن انسان (یا بخش‌ها و عملکردهای آن) برای اهداف پزشکی (روش‌های پزشکی که در جستجوی شناخت، درمان و بررسی بیماری‌ها) هستند. یا علوم پزشکی (شامل مطالعات آناتومیک و فیزیولوژیک) است. تصویربرداری پزشکی، تلفیقی است از چند علم مانند فیزیک پزشکی، مهندسی پزشکی، زیست‌شناسی، و اپتیک.

توضیح سی تی اسکن اسپیرال (تخصصی)

در دستگاه‌های سی‌تی‌اسكن به‌علت ابعاد كوچك حلقه میانی دستگاه (Gantry) بیمار تنها می‌تواند در حالت خوابیده وارد دستگاه شود و لذا اسكن تنها در مقاطع آگزیال امكانپذیر است (بر خلاف MRI كه در جهات دلخواه تصویر تهیه می‌شود).

در بسیاری از موارد برای تشخیص دقیق محل و شكل عضو یا ضایعه، تصاویر آگزیال كافی نیست و تصاویر كرونال و ساژیتال برای درك فضایی موقعیت مورد نظر كمك زیادی می‌كند.

در این موارد می‌توان تصاویر آگزیال موجود را توسط كامپیوتر دستگاه آنالیز كرد و تصاویر را به‌صورت ساژیتال یا كرونال بازسازی (Reconstruction) نمود. به این صورت كه دستگاه اطلاعات حاصل از یك ناحیه خاص را از تمام مقاطع گرفته و آنها را به هم وصل می‌كند و یك تصویر جدید در جهت مورد نظر می‌سازد.

بازسازی تصاویر در سی‌تی‌اسكن های نسل های ۳و۴ نیز امكان‌پذیر است، ولی چون تصاویر تهیه شده مقطع به مقطع و جدا از هم می‌باشند، تصاویر بازسازی شده حالت غیرممتد و پله‌پله دارند و جزییات در آنها به‌خوبی مشاهده نمی‌شوند؛ ولی دستگاه‌های سی‌تی‌اسكن اسپیرال به خاطر اسكن یكنواخت از یك ناحیه و داشتن اطلاعات از كل حجم ناحیه مورد نظر، بازسازی تصاویر را به نحو دقیق‌تری انجام داده و كیفیت تصاویر بالا و یكنواخت است و همانند تصاویر آگزیال اصلی می‌توان از آنها استفاده نمود.

به عنوان مثال برای بازسازی تصویر یك منظره گسترده به صورت پانورامیك می‌توان با دوربین عكاسی چند عكس مجاور هم از منظره مورد نظر گرفت و پس از ظهور، آنها را به هم چسباند (بازسازی در سی‌تی‌اسكن معمولی) و یا می‌توان با یك دوربین فیلمبرداری كل منطقه را از یك سمت به سمت دیگر به‌طور یكنواخت فیلمبرداری كرد (بازسازی در سی‌تی‌اسكن اسپیرال).

نکات لازم جهت انجام

شایان ذکر می باشد، قبل از مراجعه توجه به نکات ذیل خالی از لطف نمی باشد :

  • از همراه داشتن هر گونه جسم فلزی خود داری کنید این اجسام آسیبی به شما نمی رسانند ولی در کیفیت خروجی تصویر تاثیر بسیاری دارند .
  • در صورت با تزریق بودن سی تی اسکن آمادگی لازم را در وب سایت مطالعه یا از همکاران جویا شوید
دیدگاه خود را بنویسید

تماس بگیرید - 02154067